Namještanje atlasa

Namještanje atlasa

08.

Kada je atlas neusklađen, interaktivna komunikacija između mozga i ostatka tijela je poremećena, što rezultira neurološkim deficitom.

Anatomija vratne kičme može se uporediti sa preciznim mehanizmom: i najmanje odstupanje atlasa od njegovog anatomsko-fiziološki ispravnog položaja može negativno uticati na skelet, mišićni aparat, krvožilni sistem, neurovegetativni (parasimpatički) sistem. i na zdravlje organizma uopšte.

Ovaj pomak može biti prisutan od rođenja (uključujući carski rez) i može biti uzrokovan traumom.

Kada se tijelo kreće, distribucija težine i sile koje djeluju na mišićno-koštani sistem se dinamički mijenjaju. Mišići koji su pod napetošću mogu uzrokovati privremenu kompresiju nerava i krvnih sudova. Ovi stresovi se tolerišu bez posljedica jer su dinamički promjenjivi i samo privremeni. Nakon napora, tijelo se vraća u stanje mirovanja i kompresije posljedično prestaju.

S druge strane, statičko opterećenje uvijek utiče na skelet! Ako je ovo opterećenje trajno neuravnoteženo i jednostrano, dolazi do problema s držanjem i stalnog stiskanja živaca i krvnih žila, što može dovesti do različitih funkcionalnih poremećaja.

Poremećaj prvog pršljena ima direktne ili indirektne negativne efekte na sve sisteme tjela: skeletni sistem, ceo mišićni sistem, nervni sistem, kardiovaskularni sistem i na kraju limfni sistem. Pravilno poravnanje je stoga neophodno za harmonično funkcioniranje cijelog tijela.

Kada se lobanja oslanja na neusklađen atlas, vestibularni organ, zajedno sa cervikalnim proprioceptorima i očima, i dalje su skloni održavanju poravnanja s horizontom. Kao rezultat toga, ligamenti i mišići vrata su stalno pod napetošću kako bi uravnotežili poravnanje glave; ostatak kičme se u skladu s tim savija.